دستگاه قیچی گیوتین

قیچی گیوتین وسیله ایست جهت بیشتر کردن سرعت عمل برش ورقه‌هایی که دارای طول زیادتری می‌باشند، در ساختار قیچی‌های گیوتین برای تأمین حرکت تیغه متحرک و راحتی حرکت ممکن است از مکانیزم لنگ یا فشار روغن (هیدرولیک) استفاده گردد.

مکانیزم کلی قیچی گیوتین به این صورت است که معمولاً تیغه پایینی ثابت و به لبه میز قیچی سوار می شود، تیغه بالائی که به‌صورت عمودی قابل حرکت است نسبت به تیغه پایینی دارای زاویه‌ای از ۱ تا ۶ درجه‌ ای می باشد که با عبور دادن آن از کنار تیغه ثابت (پایینی) عمل برش انجام می گردد. قیچی‌های گیوتین در دو نوع دستی یا ماشینی ساخته می‌شوند. گاهی در ساختار قیچی‌های گیوتین جهت تأمین حرکت تیغه متحرک آن‌ها و راحتی حرکت ممکن است از مکانیزم لنگ یا فشار روغن (هیدرولیک) استفاده گردد. قیچی‌های گیوتین مکانیکی و هیدرولیکی دارای اجزای مهم مشترکی هستند که تقریباً این اجزا در هر دو نوع دستگاه یکسان و مشترک است.

اجزاء مهم قیچی‌های گیوتین

قیچی گیوتین مکانیکی و هیدرولیکی دارای اجزای مهم مشترکی هستند که تقریباً این اجزا در هر دو نوع دستگاه یکسان و مشترک است. قیچی گیوتین مکانیکی و هیدرولیکی فقط در مکانیسم قدرت (محرکه‌ها) باهم متفاوت‌اند ولی بقیه اجزاء مهم آن‌ها تقریباً باهم مشابه‌اند که این اجزا به شرح زیر می‌باشند.

بدنه قیچی‌های گیوتین

یکی از مهم‌ترین اجزا و شاکله هر دستگاه صنعتی و هر وسیله دیگری بدنه آن است. بدنه قیچی‌های گیوتین را به ۳ روش به شرح زیر تولیدمی‌شوند:

1.از ورق‌های فولادی غلطک کاری شده که پس از عملیات ماشین‌کاری با پیچ و مهره یا جوش مونتاژ می‌شوند.

2.از قطعات ریخته شده تهیه می‌کنند.

3.با ترکیبی از دو روش فوق از ورق‌های فولادی و قطعات ریخته شده تهیه می‌شوند.

-موتور قیچی گیوتین

موتور قیچی‌های گیوتین یکی از اجزایی است که مسیر انتقال قدرت آن شروع می‌شود. موتور گیوتین باید از حد ظرفیت آن بیشتر باشد زیرا در کارهای مداوم و سرعت‌های نسبتاً بالا زمان کوتاهی برای ذخیره انرژی به‌وسیله چرخ طیار وجود دارد و این امر فشار زیادی را به موتور وارد می‌سازد.

-کلاچ

کلاچ که در نحوه کار نیز با آن آشنا شدید، مکانیسمی است که برای ارتباط و قطع ارتباط حرکت‌های دورانی به کار می‌رود. دلیل استفاده از کلاچ در قیچی‌های گیوتین شروع دوران میل‌لنگ و قطع و وصل عمل برش است. کلاچ در گیوتین‌ها چه از نوع مکانیکی و چه از نوع اصطکاکی مکانیزم یکسان دارد و در هر دو دستگاه عامل ارتباط بین دنده محرک با چرخ طیار یا میل‌لنگ است

-نگه‌دارنده‌های ورق

از اجزایی است که برای برش صحیح و دقیق نگه‌داشتن ورق و همچنین تنظیم دقیق آن حائز اهمیت است. نقش نگه‌دارنده‌های ورق ثابت نگه‌داشتن ورق بر بستر (میز) قیچی گیوتین در لحظه برش است. اگر ورق به علت عدم نیروی کافی جهت نگهداری آن از محل خود حرکت کند طبعاً برش صحیح صورت نخواهد گرفت.

-تیغه‌های قیچی گیوتین

مهم‌ترین عامل برش در قیچی‌های گیوتین تیغه‌های آن است. جنس تیغه‌های گیوتین را از فولادهای کرم‌دار تهیه می‌کنند و علت آن این است که، چون نیروی فوق‌العاده زیادی به لبه‌های برنده تیغه وارد می‌شود بنابراین وجود کوچک‌ترین نقص در ساختمان متالورژیکی تیغه یا کوچک‌ترین کمبود در نحوه عملیات حرارتی آن یا سنگ زدن تیغه موجب وارد آمدن آسیب شدید یا حداقل فرسایش سریع تیغه شده و کار برش را غیر مطلوب می‌سازد.