آشنایی با دستگاه های برش cnc و مراحل انجام کار

آشنایی با دستگاه های برش سی ان سی و مراحل انجام کار

دستگاه برش cnc یکی از بهترین و به روز ترین مدل دستگاه است. برشکاری با روش برش cnc باعث پیشرفت در صنایع های مهم از جمله صنایع فولاد سازی شده است. Computer Numerical Control مخفف کلمه ی CNC است. این عبارت به معنی کنترل کردن عددی توسط رایانه است. به همین دلیل از رایانه برای انجام دادن برش، حک، تراش و …. استفاده می کنند.  به همین دلیل است که دستگاه برش cnc مدل های متفاوتی از کاربرد های گوناگون وجود دارد. فاکتور های مهم برای دستگاه برش CNC سرعت زیاد، دقت زیاد با هزینه ی کم است. این سه عامل در پیشرفت و کاربرد این محصول تاثیر زیادی داشته است. اگر سرعت و دقت بالا را می خواهید باید دستگاه های مدرن را جایگزین دستگاه هایی کند کنید. دستگاه برش cnc به همین منظور ساخته شده است.

عملیات زیادی باید طی شود تا یک قطعه تولید شود. خمکاری و برشکاری از عملیات مهم در ساخت یک قطعه هستند. این عملیات باید روی فلز ها انجام شود تا در نهایت از فلز به محصول مورد نظر تغییر یابند. در چندین سال پیش  برش ها به صورت مکانیکی و یا با دست و با لوله و دیگر وسایل انجام می شد. زمانی که دستگاه برش CNC وارد بازار شد، روش های قدیمی به مقدار خیلی زیادی از بین رفتند. به غیر از مواردی که خیلی خاص هستند و از هم چنان در حال حاضر موارد قدیمی استفاده می کنند.

برش cnc
برش cnc

از روش های برشکاری که به سیستم برش CNC مجهز شده‌اند :

 • برش لیزر
 • هوابرش
 • پلاسما
 • واتر جت

در ادامه ی این مقاله با روش های مختلف برش cnc را می خوانید. هم چنین با نکات مثبت و منفی در هرکدام آشنا می شوید.

دستگاه برش CNC در ظاهر تفاوتی با دستگاه های دستی ندارد. بدنه ی سخت افزاری دستگاه تقریبا به همان صورت است. اضافه شدن قسمت کنترل گر تنها تفاوت دستگاه برش cnc است. این بخش در واقع بخش مهم و اصلی دستگاه برش است. در صنعت نام دیگر این بخش Controler است. یک دستگاه cnc با نوع کنترلر خود شناخته می شود. اشخاصی که در این زمینه آموزش میبینند، این آموزش بر اساس کنترلر ها صورت می گیرد.

کنترلر های مختلفی برای دستگاه های برش CNC موجود میباشد مانند فانوک – هایدن هاین، زیمنس – C39 – 2P22 -C15 – فاگورو میتسوبیشی و…

از انواع کنترلر ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. فاگورو میتسوبیشی
 2. فانوک
 3. C15
 4. هایدن هاین
 5. CP22
 6. زیمنس
 7. C39

از کد هائی برای گرفتن اطلاعات استفاده می شود. به عنوان مثال G01 حرکت به صورت خطی را نشان می دهد. G02 و G03 حرکت به صورت دورانی را نشان می دهد.

کد هایی که در بالا گفته شد را کد عمومی می نامند. کد های مخصوص و خاص با توجه به نوع کنترلر متفاوت هستند. برای مثال G70 در هایدن هاین برای سیستم اندازه گیری متریک استفاده می شود. در صورتی که کد G20 این کار را در زیمنس انجام می دهد. پس در نتیجه با توجه به نوع کنترلز آمورزش ها انجام می گیرد.

انواع دستگاه برش CNC چیست؟ هر کدام دارای چند دسته است؟

همان طور که می دانید تنوع در دستگاه های برش CNC بسیار زیاد است. مشهور ترین دستگاه، دستگاه های لیزر CNC و فرز CNC  است. دستگاه های لیزر cnc  به دو دسته تقسیم می شوند. دسته ی اول دستگاه لیزر فلزات است و دسته ی دوم دستگاه لیزر غیر فلزات است.

توضیحاتی درباره ی دستگاه لیزر فلزات اولین دسته از دستگاه

برای کار های تراش، حکاکی، جوش و برش و… از دستگاه لیزر فلزات استفاده  می شود. برش لیزر فلزات از به روز ترین فناوری ها و بهترین تکنیک ها است. از نکات مفید در باره ی استفاده از دستگاه های برش cnc می توان به دقت و سرعت انجام کار اشاره کرد. به صورتی که بعد از انجام عملیات پردازش دیگری انجام نمی شود.

توضیحاتی درباره ی دستگاه لیزر غیر فلزات دومین دسته از دستگاه

برای حکاکی یا برش روی چوب، پلاستیک، شیشه، پارچه و …. از دستگاه های لیزر غیر فلزات استفاده می شود. جعبه، وسایل اداری، پازل ها، ساعت دیواری و … از مجموعه کاربرد های دستگاه لیزر غیر فلزات است.

توضیحاتی درباره ی دستگاه فرز CNC سومین دسته از دستگاه

در دستگاه فرز cnc برای به جای لیزر از نوک فرز کمک گرفته می شود. با استفاده از این دستگاه حکاکی و برش عمیق تری نسبت به برش لیزی را دریافت می کنید. حکاکی یا برش روی چوب و سنگ و فلزات با استفاده از این دستگاه انجام می شود.

برش سی ان سی
برش سی ان سی

برش با دستگاه CNC چوب با نام CNC Woodworking

برای چوب های که سخت نیستند و به اطلاح نرم هستند از CNC Woodworking استفاده می شود. ام دی اف، انواع آلومنیوم و پلاستیک را می توان با استفاده از این دستگاه برش و یا حکاکی کرد. دستگاه برش cnc چوب برای معرق کاری و منبت کاری استفاده  می شود.

موارد مورد استفاده از برش با دستگاه CNC چوب به شرح زیر است :

 •  تولیدکنندگان مبل و سازندگان قطعات چوبی مبلمان
 •  کارخانجات سازنده در
 • دکوراتورها
 •  سازندگان سازه های نمایشگاهی
 • کابینت سازان
 • ارائه دهندگان خدمات برش با دستگاه CNC و حک با CNC

 

محصولات دیگر را برای کسب آگاهی بیشتر و انتخاب مناسب تر دنبال کنید:

پانچ تک کاره

پانچ اتوماتیک

گیوتین هیدولیک

پانچ لوله

پرس برک تک جک

برای آگاهی بیشتر با همکاران ما در سایت پیمان ماشین در ارتباط باشید.

طراحی و سئو : شرکت آوین نت