توضیحاتی درباره ی انواع خم کن ها

خم کن برای خمکاری ورق فرآیندی است که در آن یک یا چند نیروی خارجی به ورق فلزی اعمال می شود و بر استحکام تنشی ورق غلبه می کند. در نتیجه باعث تغییر حالت از محیط الاستیک به محیط پلاستیک شده و تغییر شکل آن ورق را در پی خواهد داشت، این درحالی است که خواص ورق تغییر نمی کند.دستگاه های خم کن ورق های فلزی نوع دیگری از خانواده هستند که به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند.

آن ها را می توان به انواع دستگاه های پرس برک، دستگاه خم ورق رولی یا نورد، دستگاه های فولدینگ و پرس های قدرت (Power) یا پرس های سنگین (در قسمت پرس ها اشاره خواهد شد) تقسیم کرد. امروزه با توجه به دستگاه های متعدد و پیشرفته ای که در صنعت خم ورق تولید شده است می توان اشکال پیچیده و زوایای مختلفی را بوجود آورد. در ادامه به بررسی انواع دستگاه های خم کن ورق های فلزی می پردازیم :

دستگاه خم کن ورق سه رول یا غلتکی

این نوع دستگاه ها معمولا برای خم کردن ورق و تغییر شکل آنها ( مخروطی- دایره ای ) در ابعاد و شکل های مختلفی ساخته می شوند. مانند بدنه تجهیزات صنعتی، تولید دیگ های بخار و … . همچنین یکی دیگر از قابلیت های دستگاه خم ورق رولی صاف کردن ورق ها می باشد. دستگاه های خم کن ورق های فلزی رولی به صورت سه رول و بعضا به صورت چهار رول نیز تولید می شوند که ابعاد دستگاه و رول های آن به نیاز خریدار و ابعاد محصولات تولیدی وابسته است.

از عمده اجزاء تشکیل دهنده آنها می توان به رول ها، پنل کنترل ، درجه نشان دهنده فشار، محفظه هیدرولیک، سیستم انتقال قدرت، الکتروموتور و … اشاره کرد.

پروسه کاری دستگاه های خم ورق رولی بدین صورت است که پس از قرار گرفتن ورق بین رول ها، فشار توسط نیروی هیدرولیک به رول ها وارد می شود. در ادامه حرکت ورق در بین آنها موجب ایجاد خم از طریق ورود تنش بسیار زیاد و ایجاد اختلال در استحکام کششی و فشاری ورق می شود. همانگونه که عنوان شد این عملیات می تواند به وسیله تعداد سه رول یا بیشتر صورت گیرد.

از محاسن این دستگاه می توان به ساخت دستگاه بر اساس نیاز مشتری، قیمت مقرون به صرفه، قدرت و تنوع نسبی در خم ورق و… اشاره داشت.

دستگاه های خم کن ورق پرس برک

از این نوع دستگاه ها جهت انجام عملیات خم کاری در ابعاد ، زوایا و ضخامت های مختلف استفاده می شود. پرس برک قابلیت ایجاد شعاع ها و زوایای مختلف خم را دارد.

از اجزاء عمده پرس های برک می توان به فک های ثابت و متحرک، قالب های V شکل برای ایجاد انواع زوایای خم، بدنه، پنل کنترل، سیستم تولید و انتقال نیرو (هیدرولیک، پنوماتیک و هیدرو پنوماتیک) و … نام برد.همچنین این دستگاه در انواع نیمه خودکار و تمام خودکار تولید می شوند که در قسمت پرس ها به آن پرداخته خواهد شد.

پرس برک یکی از ابزارهای محبوب برای ایجاد خم در ورق های فلزی است که می توان فلزات را با کمک انواع قالب های مختلف مانند قالب V شکل، قالب خمشی چرخشی، قالب های لبه زن، قالب حلقه زنی، قالب 90 درجه، قالب خم و بسیاری دیگر به شکل های مختلف خم کرد. دو نوع پرس برک که بیشترین کاربرد را دارند عبارتند از: دستگاه های خم کن ورق پرس برک مکانیکی که با موتور الکتریکی کار می کند و دستگاه های خم کن ورق پرس برک هیدرولیکی که از سیلندرهای هیدرولیک برای اعمال نیرو استفاده می کند.

در این روش ورق مورد نظر، بین قالب های تعبیه شده بین فک های (رام) فوقانی و تحتانی قرار می گیرد و سپس با اعمال نیرو به ورق و با توجه به اختلاف اندازه و زاویه بین دو قسمت سنبه و ماتریس ، خم ورق صورت می گیرد.

خم کن
خم کن

مزایای دستگاه های خم ورق پرس برک شامل موارد زیر است:

 1. تنوع در نوع خم
 2. قدرت بالا
 3. دقت و سرعت فوق العاده زیاد
 4. قابلیت برنامه ریزی
 5. استفاده آسان
 6. ایمنی
 7. دستگاه های خم کن ورق پرس برک
 8. بازه کاری گسترده در اکثر صنایع

 

برای اطلاعات بیشتر و انتخاب مناسب تر محصولات و مقاله های زیر را مطالعه کنید:

 1. گیوتین
 2. پانچ تک کاره
 3. گیوتین ورق بر

برای مشاوره با همکاران ما در تماس باشید.

سئو سایت در اصفهان، بهینه سازی سئو سایت در اصفهان